Leasing nieruchomości zastąpi kredyty hipoteczne?

Chociaż leasing zazwyczaj kojarzy się z pozyskaniem samochodu czy maszyny, równie dobrze jego przedmiotem może być budynek. Obecnie coraz więcej przedsięwzięć jest finansowanych w ten sposób, bez wątpienia jest to dobra alternatywa dla kredytu hipotecznego.

Leasing nieruchomości – na czym polega?

Umowa leasingowa umożliwia odpłatne korzystanie z nieruchomości. Zasada jest taka sama jak w przypadku leasingu samochodowego. W tym wypadku mieszkanie jest przekazywane leasingobiorcy, który jest zobowiązany do dokonywania określonych w umowie opłat. Leasing nieruchomości daje możliwość przeniesienia praw własności do leasingowanej nieruchomości.

Do wyboru są dwa rodzaje leasingu – operacyjny lub finansowy. W przypadku leasingu operacyjnego nieruchomość stanowi majątek leasingodawcy, a budynek może zostać własnością leasingobiorcy dopiero po zakończeniu umowy. Decydując się na leasing finansowy, nieruchomość traktowana jest jak własność leasingobiorcy od początku obowiązywania umowy i to on dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Po tym, jak leasingobiorca spłaci wszystkie raty zobowiązania, budynek automatycznie staje się jego własnością.

Leasing nieruchomości czy kredyt hipoteczny – co wybrać?

Wiele osób zastanawia się co będzie lepszym wyborem – leasing nieruchomości czy kredyt hipoteczny? Na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wszystko zależy od naszych potrzeb i możliwości. Leasing nieruchomości to mniej formalności, poza tym możemy liczyć na szybszą decyzję, co więcej nie wpływa on na naszą zdolność kredytową. Wybierając takie rozwiązanie, koszty leasingu można doliczyć do kosztów uzyskania przychodu, dzięki temu zapłacimy niższy podatek. Oczywiście są także minusy takiego rozwiązania – limity wartości danej nieruchomości, których brak w przypadku kredytu hipotecznego. Leasing nieruchomości to ciekawa alternatywa dla kredytu hipotecznego, chociaż nie dla każdego będzie korzystnym rozwiązaniem. Sposób pozyskania nieruchomości to bardzo ważna decyzja, która powinna być dobrze przemyślana. Pamiętajmy, aby dokładnie przeanalizować swój budżet oraz rozważyć wszystkie za i przeciw.

Zostaw komentarz