Metody na pozyskanie środków na własną firmę

Wiele osób ma dość pracy na etacie. Planuje prowadzenie własnego biznesu, ma nawet pomysł i przygotowaną strategię. Zwykle brakuje jednak pieniędzy na start, a przecież są sposoby by je pozyskać. To nic skomplikowanego.

Crowdfunding – na czy polega?

Stosunkowo nową metodą pozyskiwania środków na rozwój biznesu jest crowdfunding. Finansowanie społecznościowe polega na sfinansowaniu naszego przedsięwzięcia przez obcego inwestora, który zainteresuje się naszym pomysłem i zechce wesprzeć naszą inicjatywę. Jedynym warunkiem jest wskazanie konkretnej kwoty niezbędnej na start oraz dobrowolnie, wskazanie co dana osoba która wesprze pomysł może zyskać.

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości

Kolejną metodą na zdobycie pieniędzy na działalność są Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości. Oferują one wsparcie w formie dostępu młodego przedsiębiorcy do niezbędnych narzędzi, w tym wystawiania faktur online, obsługę prawną i księgową bez potrzeby otwierania firmy formalnie. Przez określony czas za niewielkie pieniądze może testować i określać cele, budować strategię, by oficjalnie wystartować z firmą bogatszą o doświadczenia i wiedzę, a także zagrożenia na rynku.

Aniołowie Biznesu – jak skorzystać z ich usług?

Wywodząca się z USA forma finansowania przez doświadczonych, bogatych mecenasów interesujących pomysłów w zamian za określone zyski przedsiębiorstwa to bardzo popularna od lat forma wspierania nowych projektów. Kwoty takiego wsparcia bywają pokaźne. Aniołowie, zrzeszeni w sieciach, często pozostają anonimowi, służą też, oprócz pieniędzy, wiedzą i doświadczeniem, kontaktami itd.

Oczywiście młode firmy mogą obecnie liczyć na unijne wsparcie. W ramach funduszy i projektów unijnych możliwe są różne formy dofinansowania – zwrotne i bezzwrotne, z których warto korzystać.

Dotacje z urzędu pracy – ile pieniędzy można dostać?

Dotacje z urzędu pracy nie są zbyt pokaźne, ale lepsze coś, niż nic. Dzięki wsparciu rzędu kilkunastu tysięcy zł można zorganizować biuro, dokonać niezbędnych zakupów czy skorzystać z innych form pomocy, potrzebnej na początku (doradztwo biznesowe, szkolenia itp.)

Kredyt bankowy na firmę na działalność

Jeśli nadal środków jest zbyt mało pozostaje kredyt bankowy na start działalności. Formalności jest sporo, ale zwykle oprocentowanie tego typu kredytów, obarczonych jednak ryzykiem, nie jest duże. Uproszczone procedury, mniejsze zabezpieczenia dotyczą określonej grupy np. lekarzy, prawników, tłumaczy. Inni nie mogą liczyć na pobłażliwe traktowanie i muszą przygotować się na szczegółowe sprawozdania i okresowe rozliczenia z wydatków przed pracownikiem banku.

Jak widać sposobów na pozyskanie funduszy na rozwój i start działalności jest co najmniej kilka. Oczywiście pomysł i badanie rynku to bardzo dużo, ale bez pieniędzy trudno będzie realizować swoje zamierzenia. Warto podjąć ryzyko i zarabiać u siebie. Z czasem będzie tylko łatwiej, no chyba, że przyjdzie pandemia.

Zostaw komentarz