Niskie dochody nie przeszkodzą w oszczędzaniu

Chociaż wiele osób jest zdania, że oszczędzanie to przywilej bogatych ludzi, tak naprawdę pieniądze może odkładać każdy, kto chce to robić. Oszczędzanie to nie luksus, aczkolwiek dobry nawyk, który umożliwia nam gromadzenie pieniędzy na czarną godzinę. Posiadanie nadwyżki w domowym budżecie to nie tylko niezależność, ale także większe poczucie bezpieczeństwa.

To nie prawda, że oszczędzanie przy zarobkach na poziomie średniej krajowej nie ma sensu. Oszczędzanie to dobre rozwiązanie niezależnie od tego, ile zarabiamy. Nawet jeżeli zaczynamy od odkładania małych kwot, na rynku znajdziemy duży wybór produktów bankowych typu konta oszczędnościowe, które umożliwiają odkładanie pieniędzy praktycznie każdemu.

Na początku drogi do efektywnego oszczędzania bardzo ważne jest to, aby posiadać konkretny cel, dzięki temu będziemy mieć większą motywację i będziemy bardziej zdyscyplinowani. Warto zacząć od dokładnego przeanalizowania swoich wydatków oraz zaplanowaniu domowego budżetu tak, aby można było odłożyć kilka złotych. Oczywiście odkładanie pieniędzy nie może być jednoznaczne z tym, że wszystkiego będziemy sobie odmawiać. Nie warto popadać w skrajności w skrajność, od czasu do czasu powinniśmy pozwolić sobie na drobne przyjemności. Oszczędzanie nie może być karą, aczkolwiek sposobem na zrealizowanie postawionych celów.

Jeżeli już uzbieramy większą kwotę, warto ją zainwestować. Trzymane gotówki „w skarpecie” nie jest dobrym rozwiązaniem, pieniądze powinny na siebie zarabiać. Nawet jeżeli zysk z inwestycji będzie niewielki, to jednak będzie. Dużym zainteresowaniem w ostatnim czasie cieszą się konta oszczędnościowe, które są wygodne i pozwalają na swobodne zarządzanie zgromadzoną gotówką. Choć w Polsce nadal wiele osób żyje od wypłaty do wypłaty, sytuacja powoli zaczyna ulegać zmianie i zaczynamy interesować się oszczędzaniem i inwestowaniem pieniędzy, jest to niewątpliwie krok naprzód. Posiadanie nadwyżki w budżecie jest bardzo ważne i w niektórych sytuacjach może uchronić nas przez zadłużeniem się w banku lub w firmie pozabankowej. Oszczędzania można się nauczyć, wystarczy motywacja i trochę cierpliwości.

Zostaw komentarz